ABD’de webcam skandalı

ABD’de bir okul yönetimi, öğrencilerine bedava dizüstü bilgisayar dağıttı; ancak dağıtılan bu bilgisayarlarda bulunan webcam’lerin casusluk yaptığı anlaşılınca okul yönetimi ve veliler davalık oldu. Ancak ABD’de yaşanan bu olay dünyanın her yerinde görülebilir türden; zira bilgisayarlara yüklenen casus bir uygulama sayesinde webcam’ler kolayca casusluk amacıyla kullanılabiliyor.ABD’nin Pennsylvania eyaletindeki bir lise, öğrencilerine ücretsiz dizüstü bilgisayar dağıttı. Ancak dağıtılan bu dizüstü bilgisayarlara yerleştirilen bir yazılım, bu bilgisayarlarda bulunan webcam’leri casus kameraya çevirince okul yönetimi ve öğrenci velileri mahkemelik oldu.


Olay ise okul müdürünün bir öğrencisine evinde gerçekleştirdiği bir eylem neticesinde ceza vermesi ve delil olarak webcam’de çekilen bir fotoğrafın gösterilmesiyle ortaya çıktı.


Çocuklarının başına gelen bu olayı mahkemeye taşıyan Michael-Holly Robbins çifti, dizüstü bilgisayarlarda bulunan webcam’lerin başka bir bilgisayar tarafından aktive edildiğini ve webcam’in istekleri dışında görüntü aldığını iddia etti.


https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/13851931.asp?gid=229