7. Turizm Teknolojileri Günü – 20 Ekim 2022

Geçtiğimiz Perşembe günü Antalya’ da Türkiye Bilişim Derneği Antalya şubesi tarafından düzenlenen bu etkinlikte 6. kez sunum yapma şansı yakaladım. Herhalde bu etkinlik için en kıdemli konuşmacı ödülüne layık görülebilirim :)

Malum pandemi nedeni ile fiziksel etkinliklere ara vermiştik, bu senenin başında çok seçici olarak bazı küçük etkinliklere katılmış ve genelde konuşmacı olduğum etkinlikleri tercih etmiştim. Ancak herkes gibi bende artık pandemi psikolojisinden çıkarak böylesine büyük bir kalabalığa girmeye hazır olduğum için gelen daveti büyük bir keyif ile kabul ettim.

Aslında ilk davet geldiğinde etkinlik konuşmacılarının (her sene birbirinden değerli konuşmacılar olduğunu bizzat yerinde gördüm) bu kadar bizim ekosistem içerisinden olacağını bilmiyordum (ÇözümPark). Malum ÇözümPark çok büyük bir ekosistem ve Amerika’ dan gelen Erdal hocam’ da, ertesi gün Ürdün de bir konferans’ta konuşacak olan Daron hocam’ da, Kayseriden gelen Ömer hocam, kardeşim Serkan ve kıymetli dostum Gökhan ile Antalya da buluşma şansını yakaladım. Evet aslında her ne kadar aynı ekosistemde olsak bile örneğin Daron ile en son Dubai de görüşmüştük, oysaki aynı şehirde yaşıyoruz ama malum hayat yorucu ve çok yoğun bir iş temposuna sahibiz. Erdal hocamı keza en son Seattle’ da görmüştüm :) Ömer hocamı yine en son Turizm teknoloji günlerinde. Özetle bizler için aslında çok güzel bir etkinlik olmasının yanında inanılmaz insanları da bir araya getiren bir etkinlik deneyimi sundu. Bu noktada etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Umarım seneye de bana verdikleri mavi akbil ile tekrar sahnede olabilirim.

Ayrıca önceki yıllara göre Antalya ekosisteminde de bir takım değişikliklerin olduğunu gördüm. Özellikle artan talep ve doviz kuru nedeni ile bütçeler artmış, yıllardır yapılmak istenen ancak bütçe sınırlarına takılan projeler için heyecan yüksek ve yine bir takım regülasyonlardan kaynaklı bir hayli ilgili katılımcılara bu yeni teknolojileri anlatmak çok keyifliydi.

Ben sunum olarak bu sene “Hibrit Bulut 2.0” başlığını seçtim ve toplam 12.5dk içerisinde gayet başarılı bir sunum ile (aldığım yorumlar üzerine bunu yazıyorum) aslında bu konuda özet ama bir o kadar değerli bilgileri katılımcılar ile paylaştım.

Umarım katılan değerli Antalya bilişim ekosistemi için de tüm sunumlar verimli geçmiştir.

Seneye görüşmek üzere.