3G’yi de kırdılar

Cep telefonları güvenli mi, değil mi tartışmalarında son nokta: 3G şifreleme kırıldı…GSM kod kırma çalışmaları tahmin edilenden çok daha hızlı ilerliyor. Yaşanan en son gelişme oldukça düşündürücü.


64-bit A5/1 GSM şifreleme sistemindeki kusurun geçen ay tespit edilmesinin ardından, İsrail Weizmann Bilim Enstitüsü’nden uzmanlar KASUMI’yi kırmayı başardılar.


KASUMI 128 bit A5/3 şifreleme algoritması, 3G ağların güvenliğini sağlayan şifrelemeydi. Bu bilinen diferansiyellerin çoklu değerlerinin KASUMI’nin ilk 7 adımında işlenmesi ve alınan bu sonuçların kullanılarak, anahtar farklılıklarının ortaya konulması, alt anahtar parçalarının 8. turda bir 128 bit anahtar oluşturulmakta kullanılması ile başarılıyor.


Optimize edilmemiş bu yöntem bir tek PC’de 2 saat içerisinde şifrelemeyi kırılabiliyor. Optimize ve güçlü bir sistemde bu şifrenin hızla kırılması da mümkün olabilir. Bu konuda yayınlanan akademik makale detayları ortaya koymakla kalmıyor, GSM Association’u daha güçlü MISTY algoritmasını pahalı olduğu için seçmemekle suçluyor.


https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/13506166.asp?gid=229