200 milyon film tek bir kartta

SD kartlar ile CompactFlash kartlar arasındaki rekabet CompactFlash 5.0 ile birlikte bambaşka bir boyuta ulaşıyor. Yeni nesil bu hafıza kartlarıyla birlikte depolama alanı 144 Petabyte’a kadar ulaşacak. Bu da bir hafızaya neredeyse 200 milyon film veya 50 milyar MP3’ün sığabileceği anlamına geliyor.CompactFlash Association, yaptığı açıklamada CompactFlash 5.0 sürümü ile birlikte tam 144 petabytelık (1 Petabyte=1024 Terabyte / 1 Terabyte=1024 GB) bir kapasite vaat ediyor. Günümüzde kullanılan hafıza kartlarının en fazla 137 GB depolama alanına sahip olduğu düşünüldüğünde yeni hafıza kartı teknolojisinin büyük ses getirmesi bekleniyor. Elbette bu boyutta bir ürün yakın zamanda piyasaya çıkmayacak, bu sadece potansiyel teorik limit. Bu akıl almaz potansiyel kapasite ile birlikte transfer hızı da değişecek. 128kb’lık parçalar kullanan transfer sisteminde de iyileşmeye gidilirken, yeni transfer sisteminin 32mb’lık parçalar halinde veri aktaracağı açıklandı.


CompactFlash’ın yeni versiyonuyla birlikte full hd çekim yapan kameralara talep artacak. Çünkü 5.0 ile birlikte video kayıt konusunda da büyük gelişmeler bekleniyor.


ATA standartlarını yakalayacak 5.0 versiyonu ile Compactflash, videoya kaydedilen görüntülerin framerate’ini de doğrudan etkileyecek. Artık çektiğiniz videoların kalitesinde düşme olmayacak.


https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/13951698.asp?gid=229