%100 Yerli Üretim “DESKGATE” Nedir? Hangi Amaçlara Hizmet Eder?

Gelin kısaca size bu konu hakkında bilgi verelim;
2005 yılından bu yana yazılım sektöründe hizmet veren Deskgate uzaktan bağlantı çözümleri, çoklu ekran işleme, gelişmiş tehditlere karşı data hırsızlığı önleme, hassas verilerin korunması, personel aktivite hareketleri, ölçülebilir personel performans raporları, kullanıcı davranış hareketleri ve IT personeli için kolaylaştırılmış yardım yöntemleri üzerine yazılımlar geliştirmektedir .
Kurumsal ve bireysel kullanıcılar için tamamen yerli yazılımlar üreten Deskgate Windows‘un class 3 sertifikasına sahiptir. Bilişim sistemleri yönetiminin ayrılmaz bir parçası olan uzaktan bağlantı (remote desktop) sistemini en verimli ve en hızlı şekilde gerçekleştirmekte olan Deskgate . Aynı zamanda bu güvenli TCP protokolü üzerinden 128 bit’lik kripto sayesinde tam güvenlik sağlar
Deskgate, personel bilgisayarları üzerinde kullanıcıları canlı izleme ve ekran görüntüsünü anlık kayıt etme özelliklerine sahiptir. Web, Application, USB, Dosya transferleri, Sosyal medya izleme ve engelleme, mail ve benzeri ortamlarda yapılan yazışmaları kayıt altına almaktadır. Network içerisinde yapılan her türlü işlemi anlık ve geçmişe dönük olarak kayıt etmektedir.
Deskgate, firma dışında bulunan şube ya da saha personeline ait bilgisayarlara karmaşık ayarlar gerektirmeden bilişim sistemleri personelinin hızlı ve güvenli erişim olanağını tanımaktadır.


Ofis Yönetimi
Deskgate, firma yöneticilerinin ofis içi ya da dışındayken ofis içerisinde bulunan yetkisi dahilindeki bilgisayarlara uzaktan erişim ve raporlar edinmesini sağlar. Özellikle personelin, kendisine sunulan bilgisayar sistemlerinin iş harici özel bir amaç ya da yasadışı içeriklerle kullanılmasına engel olur.
Veri Hırsızlığına Karşı Koruma Personele ait bilgisayarlarda, şirketlere ait bilgilerin herhangi bir depolama aygıtı ile medyalara aktarılması, Deskgate içerisinde bulunan aracı programlar ile engellenmektedir. Aynı zamanda tüm dosya transfer işlemleri ayrıca raporlanıp, ilgili yöneticilere iletilmektedir.
İnsan Kaynakları & Halkla İlişkiler
İnsan kaynakları departmanı ve hak edişler için, bilgisayar aracılığıyla çalışan personelin gün içerisinde hangi bilgisayarı nasıl ve ne amaçla, hangi zaman diliminde ve nasıl şekilde kullandığını raporlamaktadır. Böylece personel verimi ve zaman yönetimi konusunda Deskgate, şirket yöneticilerine ayrıntılı raporlama sunmaktadır. Bilgisayar ile çalışan tüm personelin aktif olduğu süre ve zaman dilimleri karşılaştırmalı olarak görüntülenir. Böylece şirket içi performans değerlendirmelerinde raporlar faydalı bir şekilde işlenmektedir.
İş ve Veri Kaybının Önlenmesi
Şirketlerin en değerli varlıkları, sahip olduğu bilgi, deneyim ve süreçlerdir. Ticari sırlar, müşteri bilgileri, kayıtlar, geliştirilen strateji ve AR-GE çalışmaları bu bilgilerin bir kısmı olarak nitelendirilebilir. Tüm bu şirket bilgileri, kontrol mekanizmasının olmadığı bilgisayarlar üzerinde işlenir ve depolanırsa, veri hırsızlığı kaçınılmaz olabilmektedir. Kötü niyetli ve zarar verme düşüncesine sahip her kullanıcı Deskgate tarafından raporlanmakta ve engellenmektedir.
Uzak Bağlantı
Deskgate, bilişim sistemleri yönetiminin ayrılmaz bir parçası olan uzaktan bağlantı (remote desktop) sistemini en verimli ve en hızlı şekilde gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda bu system, güvenli TCP protokolü üzerinden 128 bit’lik kripto sayesinde tam güvenlik sağlamaktadır.
TCP (Transmission Control Protocol), günümüz gelişmiş bilgisayar sistemlerinde veri aktarımının sorunsuz ve hızlı gerçekleştirilmesi için TCP protokolü yazılmıştır. Neredeyse her bilgisayar ve internet tanıdık gelecek olan internet protokollerinin (HTTP,HTTPS, POP3, SMTP ve FTP) iletişimi TCP aracılığı ile sağlanmaktadır.
Hukuksal Boyut;
4857 sayılı iş kanunun 25/2-b-e maddesince işverenin lehine en önemli haklardan biri olan ‘’Denetim Yetkisini Dilediği Şekilde Kullanabilir’’ olarak gösteriliyor. Bununla beraber 5651 yasasına göre loglama ve engellemeler firmalar tarafından yapılmak zorunda olarak gösteriliyor. Bu loglar yetkili merciler tarafından istendiğinde ulaştırılamaz ise firmaları yüksek para ve hapis cezasına kadar varabilen cezalar bekliyor!
Referanslar;
DeskGate hal-i hazırda Türkiye sınırları içerisinde 900 firma ile çalışıyor, dünya genelinde ise konusunda lider olarak gösterilen ürün DeskGate 18 ülkeye hizmet veriyor. DeskGate firma prensipleri gereği çoğu yerde gizli çalışan bir yazılım olduğu için  izin alınmayan referansları hiçbir mecrada paylaşmıyor, ticari reklam amacıyla kullanmıyor. Firmaların yanı sıra DeskGate kurumlar tarafından da sıklıkla tercih ediliyor.
Ödüller;
DeskGate Türkiye Bilişim Derneği tarafından verilen Bilişim Yıldızları yarışmasında verimlilik alanında ödül alan, aynı zamanda global dergiler, forum siteleri, ve yarışmalar tarafından bir çok ödüle sahip  %100 milli yazılımdır .

Eğer ürün ile ilgileniyorsanız Mert bey ile iletişime geçebilirsiniz

Mert Acar – Sales Director –   mertacar@desktopgate.com