magnify
Home XP Windows XP Service Pack 3’e Genel Bakış
formats

Windows XP Service Pack 3’e Genel Bakış

Tarih 14 Mayıs 2008 yazar içinde XP

Windows XP Service Pack 3’e Genel Bakış

 

Giriş

Microsoft sürekli olarak, Windows işletim sisteminin performansını, güvenliğini ve kararlılığını artırmak için çaba göstermektedir. Microsoft, bu çabanın bir parçası olarak, şirketin müşterileri ve ortakları tarafından bildirilen sorunlara yönelik güncelleştirmeler, düzeltmeler ve diğer geliştirmeler üzerinde çalışmaktadır. Müşterilerin bu güncelleştirme ve geliştirmeleri edinmesini kolaylaştırmak amacıyla Microsoft, bu öğeleri düzenli aralıklarla tek bir pakette birleştirir ve tüm Windows müşterilerinin kullanımına sunar. Bu paketlere hizmet paketi adı verilir.

Windows XP Service Pack 3 (SP3), güvenlik güncelleştirmeleri ve düzeltmeler de dahil olmak üzere, daha önce yayınlanan tüm Windows XP güncelleştirmelerini içerir. Bu paket ayrıca, müşterinin işletim sistemi deneyimini önemli ölçüde değiştirmeyen bazı ayrı sürümleri ve birkaç yeni geliştirmeyi de içerir.

Windows XP SP3, Windows XP dağıtmayı sürdüren müşteriler için yeni bir temel sunar. Windows SP3, bilgisayarlarında Windows XP yüklü olan müşteriler için, bu müşterilerin Windows Update’i kullanırken tek güncelleştirmeleri reddetme gibi işlemlerde gözden kaçırmış olabileceği güncelleştirme eksiklerini tamamlar.

Windows Vista en gelişmiş güvenlik ve yönetim olanaklarını sunar, ancak şu anda Windows Vista’ya yükseltme yapamayan bilgisayarlar için Windows XP SP3, bu bilgisayarların tüm kullanılabilir güncelleştirmelere sahip olmasını ve Ağ Erişim Koruması (NAP) gibi bazı yeni Windows Server 2008 olanaklarından faydalanmasını sağlar.

Bu teknik incelemede, Windows XP SP3’teki yenilikler açıklanmakta ve müşterilerin hizmet paketini nasıl dağıtabileceği hakkında bir genel bakış sunulmaktadır.

 

 

Service Pack 3 İçeriği

Windows XP SP3, güvenlik güncelleştirmeleri, düzeltmeler ve belirli ayrı sürümler de dahil olmak üzere daha önce yayınlanan tüm Windows XP güncelleştirmelerini içerir. Örneğin hizmet paketi, Microsoft® Yönetim Konsolu (MMC) 3.0 ve Microsoft Core XML Services 6.0 (MSXML6) gibi daha önce güncelleştirme olarak yayınlanan işlevleri içerir.

Microsoft, Windows’un Windows Vista gibi yeni sürümlerinin içerdiği önemli işlevleri Windows XP SP3 üzerinden Windows XP’ye eklememektedir. Örneğin Windows XP SP3, Windows Internet Explorer 7’yi içermemekle birlikte, hem Internet Explorer 6 hem de Internet Explorer 7 için güncelleştirme içerir ve bilgisayarda hangi sürüm yüklüyse o sürümü güncelleştirir. Internet Explorer 7 hakkında daha fazla bilgi için, Internet Explorer ana sayfasını ziyaret edin. (Bu sayfa İngilizce içeriğe sahip olabilir.)

SP3, Windows XP kullanan kuruluşların Windows Server® 2008 işletim sistemindeki yeni özelliklerden faydalanmasına yardımcı olmak için, özel bir durum olarak Ağ Erişim Koruması’nı (NAP) içerir.

936929 numaralı Bilgi Bankası makalesi, Windows XP SP3’ün içerdiği güncelleştirmelerle ilişkili tüm diğer Bilgi Bankası makalelerini listelemektedir. Aşağıdaki bölümlerde de Windows XP SP3’ün içerdiği işlevlerin üst düzey bir açıklaması sağlanmaktadır.


Daha Önce Yayınlanan İşlevler

Tablo 1’de açıklanan işlevsellik, zaten tek başına güncelleştirmelerle Windows XP için kullanıma sunulmuştur. Ancak, sistem yöneticilerinin bu güncelleştirmelerin her birini yüklemeyi seçmesi gerekir. Windows XP SP3, bunları varsayılan olarak içerir.

Tablo 1. Daha Önce Yayınlanan İşlevler

İşlev

Açıklama

Yönetim

MMC 3.0

MMC 3.0, farklı araçlarda ortak gezinme öğeleri, menüler, araç çubukları ve iş akışı sunarak Windows’daki günlük sistem yönetimi görevlerini birleştiren ve basitleştiren bir çerçevedir. 907265 numaralı Microsoft Bilgi Bankası makalesi, bu işlevi ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

MDAC

MSXML6

MSXML6 daha yüksek düzeyde güvenilirlik, güvenlik, XML 1.0 ve XML Schema 1.0 W3C Önerileri uyumu sunar. Ayrıca, System.XML 2.0 uyumu da sunar.

MSI

Microsoft Windows Installer 3.1 v2 (3.1.4000.2435)

Windows Installer 3.1, Microsoft’un Eylül 2004’te yayınladığı, Windows Installer 3.0’a uygulanan küçük bir güncelleştirmedir. Windows 3.1, yeni ve geliştirilmiş işlevler içerir. Windows Installer 3.1 ayrıca Microsoft’un Windows Installer 3.0’da bulduğu bazı sorunlara da çözüm getirir. 893803 numaralı Microsoft Bilgi Bankası makalesi, bu işlevi açıklamaktadır.

Ağ İletişimi

Arka Plan Akıllı Aktarım Hizmeti (BITS) 2.5

Microsoft System Center Configuration Manager 2007 ve Windows Live OneCare, BITS 2.5 gerektirir. BITS 2.5, güvenliğin artırılmasına yardımcı olur. Veri aktarmak için BITS kullanıyorsanız, yeni özellikler esneklik de sağlar. 923845 numaralı Microsoft Bilgi Bankası makalesi, BITS 2.5’i açıklamaktadır.

Windows Server 2003 ve Windows XP için IPSec Basit İlke Güncelleştirmesi

Bu güncelleştirme, sunucu ve etki alanı yalıtımı dağıtımı için gereken filtre sayısını azaltarak, IPSec filtrelerinin oluşturulması ve bakımını basitleştirmeye yardımcı olur. Basit İlke Güncelleştirmesi, açık ağ altyapısı izin filtrelerinin gerekliliğini ortadan kaldırır ve geliştirilmiş sıfırlanmaya dönüş davranışı sunar. 914841 numaralı Microsoft Bilgi Bankası makalesi, önceden yayınlanan bu güncelleştirmeyi daha ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Dijital Kimlik Yönetimi Hizmeti (DIMS)

DIMS, etki alanına katılan bir bilgisayarda oturum açan kullanıcıların uygulamalara ve hizmetlere yönelik sertifikalarının ve özel anahtarlarının tümüne sessizce erişmesine olanak sağlar.

Eş Adı Çözümleme Protokolü (PNRP) 2.1

Bu güncelleştirme, PNRP kullanan Windows XP SP3 tabanlı programların PNRP kullanan Windows Vista tabanlı programlarla iletişim kurmasına olanak verir. 920342 numaralı Microsoft Bilgi Bankası makalesi, önceden yayınlanan bu güncelleştirmeyi açıklamaktadır.

Uzak Masaüstü Protokolü 6.1

Terminal Sunucusu ve Terminal Sunucusu İstemcisi arasındaki iletişim için kullanılan Uzak Masaüstü Protokolü (RDP). RDP, TCP içinde kapsüllenmiş ve şifrelenmiştir. Bu güncelleştirme, Windows XP ve Windows Vista çalıştıran makineler arasındaki iletişimi daha da kolaylaştırır. 186607 numaralı Bilgi Bankası Makalesi, RDP’yi açıklamaktadır. 951616 numaralı Bilgi Bankası Makalesi, RDP 6.1’i açıklamaktadır.

Wi-Fi Korumalı Erişim 2 (WPA2)

Bu Windows XP güncelleştirmesi, IEEE 802.11i standardından türetilen en yeni standart tabanlı kablosuz güvenliği çözümü WPA2 için destek sağlar. 893357 numaralı Microsoft Bilgi Bankası makalesi, bu güncelleştirmeyi açıklamaktadır.

Yeni ve Geliştirilmiş İşlevler

Tablo 2 Windows XP SP3’teki önemli değişikliklerden bazılarını açıklar. Microsoft, Windows’un yeni sürümlerindeki yeni özellikleri veya işlevleri birkaç özel durum dışında SP3 üzerinden Windows XP’ye eklememektedir. Daha önce de belirtildiği gibi, Windows XP çalıştıran kuruluşların Windows Server 2008’deki yeni özelliklerden faydalanmasına yardımcı olmak için NAP’nin Windows XP’ye eklenmesi bu özel durumlar arasındadır.

Windows XP SP3’e yönelik Bilgi Bankası makalelerinin listesi için, 936929 numaralı Bilgi Bankası makalesine bakın.

Tablo 2. Yeni ve Geliştirilmiş İşlevler

İşlev

Açıklama

Ağ İletişimi

“Kara Delik” Yönlendirici Algılama

Windows XP SP3, varsayılan olarak etkinleştirdiği kara delik yönlendirici algılama (paketleri sessizce yok sayan önlendiricileri algılama) özelliğine yönelik geliştirmeler içerir.

Ağ Erişim Koruması (NAP)

NAP, Windows Vista, Windows Server 2008 ve Windows XP SP3’te bulunan ve sistem durumu gereksinimlerine uyumu zorlayarak ağ varlıklarını daha iyi korumanıza yardımcı olan bir ilke zorlama platformudur. NAP’yi kullanarak, erişim veya iletişim izni vermeden bilgisayar durumunu doğrulamak üzere özelleştirilmiş durum ilkeleri oluşturabilir, uyumun sürekliliğini sağlamak için uyumlu bilgisayarları otomatik olarak güncelleştirebilir ve uyumsuz bilgisayarlar uyumlu hale gelene kadar bunları kısıtlanmış bir ağ ile sınırlandırabilirsiniz. NAP hakkında daha fazla bilgi için, bkz. Ağ Erişim Koruması: Sık Sorulan Sorular.

CredSSP Güvenlik Hizmeti Sağlayıcısı

CredSSP, Windows XP SP3’te Güvenlik Hizmeti Sağlayıcısı Arabirimi (SSPI) üzerinden kullanılabilen yeni bir Güvenlik Hizmeti Sağlayıcısı’dır (SSP). CredSSP, bir uygulamanın kullanıcının kimlik bilgilerini İstemci’den (İstemci tarafı SSP üzerinden) hedef Sunucu’ya (Sunucu tarafı SSP üzerinden) temsilci seçmesine olanak tanır. Windows XP SP3, yalnızca İstemci tarafı SSP uygulamasını içermekte ve geçerli olarak RDP 6.1 (TS) tarafından kullanılmaktadır. Ancak Vista / LH Sunucusu üzerinde aynı öğelerin Sunucu tarafı uygulamalarını çalıştıran uygulamalarla etkileşimde bulunmak için İstemci tarafı SSP kullanmayı kabul eden herhangi bir üçüncü taraf uygulamayla da kullanılabilir.

Bu SSP’nin teknik özellikleri, Microsoft Yükleme Merkezi’nden edinilebilir.

CredSSP’nin, Windows XP SP3’te varsayılan olarak DEVRE DIŞI BIRAKILMIŞ olduğunu unutmayın. Yöneticiler, CredSSP’yi etkinleştirmek için aşağıdaki kayıt defteri anahtarlarını değiştirebilir:

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Lsa]

REG_MULTI_SZ türündeki “Security Packages” değerine, SSP’ye özel mevcut verilerin yanı sıra “tspkg” ekleyin.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SecurityProviders]

REG_SZ türündeki “SecurityProviders” değerine, SSP’ye özel mevcut verilerin yanı sıra “credssp.dll” ekleyin.

 

Güvenlik

Açıklayıcı Güvenlik Seçenekleri Kullanıcı Arabirimi

Windows XP SP3’teki Güvenlik Seçenekleri, ayarları açıklamak ve hatalı ayar yapılandırmasını önlemek için artık daha fazla açıklayıcı metin içermektedir. Şekil 1, bu yeni işlevin bir örneğini göstermektedir.

clip_image004

Şekil 1. Güvenlik seçenekleri açıklayıcı metni

Yönetici ve Hizmet ilke girişleri için geliştirilmiş güvenlik

Windows XP SP3 için System Center Essentials’da Yönetici ve Hizmet girişleri tüm yeni ilke örneklerinde varsayılan olarak bulunur. Ayrıca, Kimlik Doğrulamadan Sonra İstemcinin Özelliklerini Al kullanıcı hakkının kullanıcı arabirimi bu ayarları kaldıramaz.

Microsoft Şifreleme Modülü

X.509 sertifika doğrulamasında SHA2 karma algoritmalarını (SHA256, SHA384 ve SHA512) uygular ve destekler. Bu, rsaenh.dll şifreleme modülüne eklendi.

XP SP2 şifreleme modülleri olan Rsaenh.dll/Dssenh.dll/Fips.sys, FIPS 140-1 belirtimlerine uygun olarak onaylanmıştı. Federal Bilgi İşlem Standardı (FIPS) 140-1 standardının yerini FIPS 140-2 aldı ve bu modüller söz konusu standarda uygun olarak doğrulandı ve onaylandı. Daha fazla bilgi için, bkz. Microsoft Kernel Modu Şifreleme Modülü.

Kurulum

Windows Ürün Etkinleştirme

Windows Server 2003 SP2 ve Windows Vista’da olduğu gibi, kullanıcılar artık Windows XP SP3’ün tam ve tümleşik yüklemesi sırasında bir ürün anahtarı girmeden işletim sistemi yüklemesini tamamlayabilir. İşletim sistemi, daha sonra Orijinal Ürün Avantajı dahilinde kullanıcıdan ürün anahtarını isteyecektir.

Önceki hizmet paketlerinde olduğu gibi, Microsoft Update üzerinden edinilen güncelleştirme paketi kullanılarak gerçekleştirilen Windows XP SP3 yüklemelerinde herhangi bir ürün anahtarı istenmez veya gerekli kılınmaz.

Not Windows XP SP3’teki Windows Ürün Etkinleştirme değişiklikleri, Windows Vista Anahtar Yönetim Hizmeti (KMS) ile ilişkili değildir. Bu güncelleştirme yalnızca tümleşik kaynak medyadan gerçekleştirilen yeni işletim sistemi yüklemelerini etkiler. Bu güncelleştirme yalnızca yükleme medyasını etkiler ve etkinleştirmenin Windows XP’deki çalışma biçimini değiştirmez.

 

Windows XP SP3 Dağıtma

Windows XP SP3, Windows Update ve Microsoft Yükleme Merkezi’nde kullanıma sunulacaktır. Hizmet paketi, Toplu Lisans müşterileri, TechNet aboneleri ve MSDN® aboneleri tarafından da kullanılabilecektir. Windows Update üzerinden karşıdan yükleme boyutu değişiklik gösterir, ancak bilgisayarın yapılandırmasına bağlı olarak genellikle 70 megabayttır (MB). Yükleme Merkezi üzerinden karşıdan yükleme boyutu yaklaşık 580 MB’dir.

Temel olarak Windows XP SP3’ün dağıtılması, Windows XP SP1 ve SP2’nin dağıtılmasıyla aynı şekilde gerçekleştirilir.

· SP3 birikmelidir, böylece kullanıcılar SP3’ü Windows XP SP1 veya SP2’nin üzerine yükleyebilir.

· Windows XP SP3, Windows XP’nin ilk sürümünde desteklediği dillerle aynı dilleri destekler.

· SP3 güncelleştirme paketini, Windows XP SP1 veya SP2’nin herhangi bir sürümünde çalıştırabilirsiniz. Örneğin SP3 güncelleştirme paketini, SP1 yüklenmiş Windows XP Media Center Edition çalıştıran bir bilgisayarda çalıştırabilirsiniz. Özel durumlar, XP için Katıştırılmış sürümlerdir.

· Sistem yöneticilerine yönelik araçlar ve kılavuzlar, Windows XP SP2’de bulunanlardan temelde farklılık göstermemektedir. Kapsamlı bilgi için, Microsoft TechNet üzerindeki Windows XP Professional Dağıtma ve Windows XP Service Pack 2 Dağıtım Bilgileri sitelerini ziyaret edin.

· Microsoft Systems Management Server 2003, Microsoft System Center Configuration Manager 2007 veya üçüncü taraf çözümler kullanarak SP3’ü dağıtabilirsiniz. İşlem temelde değişmedi.

Windows XP SP3, yalnızca Windows XP’nin x86 sürümlerinde kullanılabilir. Windows XP’nin x64 sürümlerine, Windows Server 2003 SP2 ile hizmet verilmiştir. Ek bilgi için, Windows Server 2003 Service Pack 2 bölümüne gidin.

Özet

Windows XP SP3, daha önce yayınlanan tüm performans, güvenlik ve kararlılık güncelleştirmelerini birleştirir. Hizmet paketi ayrıca belirli sayıda yeni ve geliştirilmiş işlev de sunar, ancak Windows XP deneyimini önemli ölçüde değiştirmez veya Windows’un yeni sürümlerine ait özellikleri Windows XP’ye taşımaz. Windows XP SP3’ün amaçları şunlardır:

· Windows XP dağıtmayı sürdüren müşteriler için yeni bir temel sunmak ve tek tek güncelleştirme uygulamanın verdiği rahatsızlığı ortadan kaldırma konusunda bu müşterilere yardımcı olmak.

· Kullanıcıların Otomatik Güncelleştirmeler ile tek tek güncelleştirmeleri reddederek gözden kaçırmış olabileceği güncelleştirmelerdeki eksikleri gidermek ve Windows Update üzerinden kullanıma sunulmayan güncelleştirmeleri sunmak.

Windows Vista en gelişmiş güvenlik ve yönetim olanaklarını sunar, ancak şu anda Windows Vista’ya yükseltme yapamayan bilgisayarlar için Windows XP SP3, bu bilgisayarların tüm kullanılabilir güncelleştirmelere sahip olmasını ve Ağ Erişim Koruması (NAP) gibi bazı yeni Windows Server 2008 olanaklarından faydalanmasını sağlar.

Windows XP hakkında daha fazla bilgi için, Windows XP Hizmet Paketleri bölümüne gidin.

 

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Windows XP Service Pack 3’e Genel Bakış için yorumlar kapalı  comments 
© Hakan Uzuner
credit