magnify
Home Vista Windows Vista Hızlandırmak – Vistanızı Hızlandırın – Vistayı hızlandırmak için 10 yol
formats

Windows Vista Hızlandırmak – Vistanızı Hızlandırın – Vistayı hızlandırmak için 10 yol

Tarih 30 Ocak 2009 yazar içinde Vista

Vistayı hızlandırmak için 10 yol.

 

 

Son zamanlarda pek çok kişi Vista’ya terfi ederken. Vistanın güzel özelliklerini kullanabilmeniz için oldukça fazla sistem kaynağı tüketmesini beklemeyebilirsiniz. Aşağıda Vistanızı optimize ederek sisteminizin performansını arttırıcı yararlı bilgiler bulacaksınız

1.     

RAM eklemek

 

Sisteminizin performansını arttırmak için en basit yapılabilecek işlem RAM canavarı olan Vista kurulu sisteminize RAM eklemek olacaktır. Minimum olması gereken 1 GB ram’dir. Fakat elinizden geldiğince(bütçeniz el verdiğince) sisteminizin destekleyebileceği seviyeye kadar RAM eklemeniz yararınıza olacaktır.

2.     

USB Flash Sürücünüzü Kullanmak

 

Eğer elinizde yedek/extra olarak en az 256 MB boş yeri olan USB Flash sürücünüz varsa bu sürücüyü sisteminizi hızlandırmak için kullanabilirsiniz. Bunun için USB Flash diskinizi sisteminizin USB portuna takmanız ve size sorduğunda “Sistemi Hızlandır/Speed up my system” seçeneğini seçmek yeterli olacaktır. Boost teknolojisini destekleyen USB flash sürücüler forumumuz üzerinde daha önce belirtilmişti.

clip_image002

 

 

3.     

Readyboost Konfigurasyonu

 

Eğer seçenek görünmüyorsa Vistanını tavsiye edilen ayarlarıyla oynamak istiyorsanız: My computer’ı açın , Flash diskiniz üzerinde sağ clik yapın ve Özellikleri seçin ve ReadyBoost Tabına gelin. Buradan Use this device deyip belirli bir alanı sistem kullanımı için ayarlayabilirsiniz.

clip_image004

Manuel olarak ReadyBoost özelliğini açma

 

 

 

 

 

4.     

Yeni bir USB Flash Sürücü Seçin

 

clip_image006

Eğer özellikle Vistanın yeni özelliği olan ReadyBoost özelliğini kullanmak için  yeni bir Flash sürücü almayı düşünüyorsanız( Direk RAM’in yerine kullanma gibi algılanmamalı sadece performans artırımı için) yazma/okuma süreleri hızlı olan sürücüleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde performans artırımı sağlayamazsınız.

5.     

Ekran kartınızı Overclock edin

 

Oyun oynarken birkaç fazladan frame/sn kazanmak için ekran kartınızın ayarlarıyla oynayabilirsiniz. PowerStrip veya ATITool gibi araçlar kullanarak ekran kartınızı optimize edebilirsiniz.Fakat bu performas artırımının aynı zamanda ekran kartınızın normalin üzerinde çalışmasını sağlayacağından kartınızı zorlayıp zarar verebilirsiniz. Dikkatli olunuz! Bilmiyorsanız bu tür ayarlarla oynamayınız.

6.     

Sürücülerini Güncelleyin

 

Sürücülerini güncelleştirmek – özellikle ekran kartı ve chipsetleriniz- performansınızın artmasını sağlayabilir. Bilgisayarınızın anakart ve ekran kartı üreticilerinin sitelerinden güncel sürücüleri indirip kurunuz

7.     

Harici Disklerinizi hızlandırın

 

External disklerinizin dahili diskleriniz kadar hızlı veri transferi  yapamamasından bunaldınız mı? Artık bunalmayın ; eSATA teknolojisi sayesinde harici diskinizde dahili diskinizdeki gibi performansı sağlayabiliyor.  Seagate’in sitesinde benzer ürünü bulabilirsiniz. Yeni nesil PC’lerde eSATA portu dahili olarak gelmekte. Eğer eski bir sisteminiz varsa PCI veya PCI –Express yuvasına ek bir kart almanız gerekmekte.

8.     

PC’nizin hızını Ölçün

 

 

 

clip_image008

Vista’nin bir başka yeni özelliği olan index tabanlı sistem değerlendirmesi ile sisteminizin ne kadar performanslı olduğunu görebilirsiniz. Böylece sisteminizi upgrade edip etmeme konusunda rahatlıkla karar verebilirsiniz. Start->Control Panel buradan System and Maintenance ve Performance Information and Tools’dan erişebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.     

Networkünüzü hızlandırın

 

clip_image010

Kablosuz ağlar günümüzde hala kablolu networklere göre oldukça yavaş durumdadır. Bu yüzden tüm pclerinizi kablosuz yapmak pekte uygun olmayacaktır. 802.11n standardı ile kablosuz ağda en uzak mesafe de ve hızda performans alabilirsiniz. Eğer Access pointleriniz desteklemiyorsa tabiki performans alabilmeniz olası değil.  Eğer bir sistemden diğerine büyük boyutlu dosya transferleri yapıyorsanız sinyal seviyesi iyi olan bir yerde veya kablo bağlayarak gerçekleştiriniz.

10. 

Page file’ınızı Yayın/Dağıtın

 

Eğer sisteminizde ikinci bir dahili disk veya eSATA bağlı bir diskiniz varsa Vistayı bu diskleri page file yeri olarak kullanmak üzere ayarlayabilirsiniz. Aşağıda anlatılmaktadır:

a) Virtual Memory Settings’e Erişin

 

 

clip_image012

System Özelliklerin açın ve  Advanced’e gelin. Performans kısmından Settings’e gelin ve Advance tabına geçin ve Change butonuna tıklayınız.

 

 

b) Yeni Page file’ı ayarlamak

 

 

 

 

clip_image014

 “Automatically manage paging file size for all drives” kısmınındaki check’i kaldırın.  Aşağı doğru inin ve ikinci diskinizdeki  en az kullanılan partition’ı seçin. System managed size’ı  seçin ve Set butonuna basın

c) Reboot ve Kontrol

clip_image016

Üç defa  “OK”e tıkladıktan sonra reboot etmeniz istenecek. Reboot bittikten sonra tekrar ayarları yaptığımız ekrana gelin ve page file’ınızın yeni diskininizde olduğunu kontrol edin.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Windows Vista Hızlandırmak – Vistanızı Hızlandırın – Vistayı hızlandırmak için 10 yol için yorumlar kapalı  comments 
© Hakan Uzuner
credit