magnify
Home Microsoft Ürün Ailesi Windows Module Installer Worker Yüksek CPU Kullanımı – Tiworker
formats

Windows Module Installer Worker Yüksek CPU Kullanımı – Tiworker

Windows 8 sonrasındaki işletim sistemlerinde (sunucu işletim sistemi ailesi dahil) Windows Module Installer Worker işlerim yüksek CPU tüketebilir.

wmiworker

Bu durum genellikle windows update işlemi sonrasında sık görülür ve makineyi yeniden başlatarak bundan kurtulabilirsiniz. Ancak her zaman makineyi kapatma şansınız olmayabilir, böyle bir durumda ise servislerden Windows module installer ve Windows update servislerini durdurmanız yeterlidir. Ancak sunucu işletim sistemlerinde bunu yapmak bazen sizden habersiz uzaktan yama ve benzeri yükleme gönderen SCCM yöneticisinin canını sıkabilir, bu nedenle arka planda tam olarak neler olduğunu öğrenmek gerekebilir. Bunun için task manager üzerinde ilgili işleme sağ tıklıyoruz ve aşağıdaki gibi detay servislerine ulaşıyoruz

wmiworker2

 

Tıkladığımız zaman aşağıdaki gibi servisler sayfası açılıyor

wmiworker3

Burada Windows Module TiWorker ile bu yüksek CPU kullanımını gerçekleştiriyormuş. Bu exe nin ise güncelleme yüklemekten sorumlu olduğunu bilen birisi olarak şu anda bu süreci durdurmak istemiyorum 🙂 böyle bir durumda ise size tavsiyem system kesintisine neden olmuyor ise bekleyin.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Windows Module Installer Worker Yüksek CPU Kullanımı – Tiworker için yorumlar kapalı  comments 
© Hakan Uzuner
credit