magnify
Home Güvenlik Windows Malicious Software Removal Tool (MSRT) Nedir?
formats

Windows Malicious Software Removal Tool (MSRT) Nedir?

Tarih 02 Temmuz 2017 yazar içinde Güvenlik

Sürekli olarak işletim sistemi güncellemeleri içerisinde gördüğümüz ve aslında pekte dikkat etmediğimiz Windows Malicious Software Removal Tool nedir acaba?

Temel olarak Windows 10, Windows 8.1, Windows Server 2012 R2, Windows 8, Windows Server 2012, Windows 7 veya Windows Server 2008 işletim sistemlerindeki kötü niyetli yazılımları silmek için geliştirilmiştir.

Microsoft bu araç için her ay düzenli olarak güncelleme yapmaktadır. Bu araç anti virüs ile çok sık bir şekilde karıştırılmaktadır aslında. Anti virüs programı her zaman için önerilen ve güncel tutulması gereken bir yazılımdır.

MSRT ise temelde 3 ana başlıkta Anti Virüs yazılımından ayrılmaktadır;

  • MSRT, kötü niyetli yazılım bulaşmış bilgisayarların temizlenmesi için kullanılır, AV ise henüz bulaşma olmadan korumak için.
  • MSRT arazı sadece belirli ve bilinen kötü niyetli yazılımları temizler.
  • MSRT yazılımı aktif olarak çalışan kötü niyetli yazılımları tespit eder ve siler, AV ise aktif olmasa da tarama yolu ile ilgili kötü niyetli yazılımı bulur ve temizleyebilir.

Özellikle virüsler, worm gibi zararlı içerikler ve Trojan atlarını tespit eder. Spyware yazılımlarını temizlemez. Eğer Spyware içinde güzenlik istiyorsanız Microsoft Security Essentials indirip kullanabilirsiniz. Veya 3.parti bir anti virüs yazılımı kullanabilirsiniz.

MSRT bir kötü niyetli yazılım tespit eder ise siz logon olduğunuzda sağ alt köşede sizi uyaran bir pencere çıkar ve tam tarama yapmanızı önerir, tarama sonrası asıl hedefi zararlıyı silmek ve örneğin browser, proxy gibi varsayılan ayarlarına döndürülebilen OS ayarlarını tekrar varsayılan ayarlara döndürmektedir. Aslında AV ile ayrıldığı en önemli nokta burasıdır. AV temizlik yapar, sizin ayarlarınız ile ilgilenmez. Bu nedenle MSRT önemli bir araçtır. Son kullanıcıda olmasa bile özellikle sunucuda güncel tutmanız bazen hayat kurtarabilir. Ancak unutmayın ki her zaman varsayılan ayarları geri getiremeyebilir, virüsün verdiği zarar bazen çok büyük olabilir.

MSRT indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz

32Bit

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=ad724ae0-e72d-4f54-9ab3-75b8eb148356&displaylang=en

64Bit

http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?familyid=585d2bde-367f-495e-94e7-6349f4effc74

Eğer kurumsal bir ortamda pek çok bilgisayara dağıtmak istiyorsanız aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz

https://support.microsoft.com/en-us/help/891716/deploy-windows-malicious-software-removal-tool-in-an-enterprise-environment

Bu yazıyı yazmamdaki amaç aslında küçük bir farkındalık oluşturmak, çoğu zaman hor görülen MSRT aracının aslında bazen hayat kurtardığına şahit olan birisi olarak bir köşede durması için paylaşıyorum. Sizlere kötü niyetli yazılımlar ile sorun yaşamadan geçireceğiniz güzel günler diliyorum.

Kaynak

https://support.microsoft.com/en-us/help/890830/remove-specific-prevalent-malware-with-windows-malicious-software-removal-tool

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Windows Malicious Software Removal Tool (MSRT) Nedir? için yorumlar kapalı  comments 
© Hakan Uzuner
credit