magnify
Home Kisisel Webcast, Webinar, Web Conference, Web Seminar, Web Meeting Nedir Bu Kavramlar ?
formats

Webcast, Webinar, Web Conference, Web Seminar, Web Meeting Nedir Bu Kavramlar ?

Tarih 09 Aralık 2010 yazar içinde Kisisel

Tüm bu terimlerin temelinde aslında aynı anlam vardır, Web tabanlı etkinliklerdir. Webinar, Web Seminar kelimesinin kısaltılmıştır, ve insanların online olarak katılım gösterip bir takım konu başlıkları üzerindetartışma yaptığı online tekinliktir. Web Conferencing aslında tüm online etkinlikleri kapsayan bir kelimedir , yani online olan ve minimum iki kişi ve daha fazla insanın bir araya gelerek internet üzerinden yaptığı eğitim, sunum, tartışma vb etkinliklerin tümüdür.

Web Conference daha çok küçük grupların toplanıp beyin fırtınası yaptığı online etkinlikler için kullanılır. Tabili bu kesin sınırlar ile çizilmiş bir durum değil ama dünya üzerindeki trendi bu şekilde. Maksimum 10 veya 15 kişinin katılımı ile gerçekleşen ve genel olarak yeni iş kararlarının alındığı veya yeni tasarım, üretimlerin yapılması için tartışmaların düzenlendiği etkinliklerdir.

Webcast ise daha çok yüksek katılım ile gerçekleştirilen lansman, başarı hikayes, seminer veya eğitim için kullanılmaktadır. Webcast’ in en önemli özelliği, canlı ortamların demosunun gösterilmesi, power point vb sunum dosyalarının paylaşılması veya video paylaşımı gibi teknikler kullanılmasıdır.

Webinar ise Webcast’ in biraz daha interaktif halidir. Yani katılımcıların soru sorabildiği , sesli katılım gösterebildiği , anketler ile desteklenen Webcast formatıdır diyebiliriz. Yani temelde webcast ile aynı özelliklere sahip olup daha çok katılımcılar ile tartışmaya dayalı sunumlardır. Ancak Web Conference gibi şirket içi veya belirli bir grup için tartışmalar değildir. Webcast gibi public ve yüksek katılım ile gerçekleşir.

Web Event ise yukarıdaki 3 tanım içinde geçerli olan bir kelime olup daha çok webcast ve webinar yerine kullanılır.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Webcast, Webinar, Web Conference, Web Seminar, Web Meeting Nedir Bu Kavramlar ? için yorumlar kapalı  comments 
© Hakan Uzuner
credit