magnify
Home Windows Server W2008 Uzerinde Ntbackup Ile Exchange 2007 Yedeklemesi
formats

W2008 Uzerinde Ntbackup Ile Exchange 2007 Yedeklemesi

 

Microsoft’un en yeni sunucu işletim sistemi Windows Server 2008 ile gelen birçok yenilik ile birlikte uzun yıllardır kullandığımız NTBACKUP yerini Windows Server Backup’a ve System Center’in yetenekli ürünü DPM 2007’ye bıraktı. Birçoğumuz bu değişikliği belkide hoş karşılamadık, çünkü ek bir lisans bedeli ödemeden Ntbackup.exe ile tüm yedeklememizi ve yedekten geri dönüşümüzü yapabilmekteydik…

Bu küçük makalede Windows Server 2008 üzerinde ntbackup’ı çalıştırma ve Exchange 2007’yi yedeklemeyi çok kısa ve öz olarak anlatacağız.

İhtiyacımız olanlar : Windows Server 2003 üzerinden aşağıdaki dosyaları kopyalayalım.

·         ntbackup.exe

·         ntmsapi.dll

·         vssapi.dll

·         esebcli2.dll

Bu dosyaları Windows Server 2008 içerisinde C:\Program Files\NTBackup klasörü açarak bu klasörün içerisine kopyalayalım.

Windows Server 2008 üzerinde Server Manager’ı açarak  Features altından Add Features ‘ı açalım ve burada   Removable Storage Manager bileşenini seçerek yükleyelim.

image001

 

Son olarak regedit.exe ‘yi açarak bir registry değerini değiştirmemiz gerekiyor.

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\BackupRestore\DLLPaths altında yer alan Esebcli2.dll değerinin yolunu C:\Program Files\NTBackup\Esebcli2.dll olarak değiştirerek işlemleri tamamlıyoruz.

Şimdi NTBACKUP’ımızı program files\ntbackup klasörünün altından çalıştırabiliriz ve Exchange 2003’te olduğu gibi backup’larımızı alabiliriz.

image002

Yılmaz BARÇIN

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
W2008 Uzerinde Ntbackup Ile Exchange 2007 Yedeklemesi için yorumlar kapalı  comments 
© Hakan Uzuner
credit