magnify
Home Kisisel ÇözümPark Bilişim Portalı ve 4 Yıl
formats

ÇözümPark Bilişim Portalı ve 4 Yıl

Tarih 11 Mart 2012 yazar içinde Kisisel

Uzun süredir bilişim sektöründe çalışıyorum. Bu nedenle pek çok insan ile tanıştım, pek çok farklı ürün kullandım, öğrendim ve paylaştım. Kimi zaman zor anlar yaşadım kimi zaman keyifli. Ama şöyle geriye dönüp bakınca bu sektör için yaptığım en iyi işin sanırım çok kadim dostlarım ve ekip arkadaşlarım ile ÇözümPark Bilişim Portalını kurmak olduğunu görüyorum. Portal artık benim bir evladım gibi oldu. Onun ile beraber her yıl yeni yaşını kutluyor, onunla dertleniyor ve seviniyorum. Bu sadece bana özel değil tüm ekip arkadaşlarımın hali ortada 🙂 Tabi bu kadar samimi duygular ile ortaya konulan emek çok güzel sonuçlar doğruyor. Aslında ÇözümPark’ ı uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Benim konunun en sevdiğim yanı bu aslında. Rakamlar, evet herkes mutlaka kendisine ait olan veya bir parçası olduğu “şeyi” diğerlerinden ayrı tutar. Bu futbol takımlarında da böyledir, memleket meselerindede. Örneğin ben F1′ de koyu bir schumacher hayranıyım, evet son dönemde çok başarılı değil ama bunu biliyorum yani rakamların farkında olarak kabul ediyor AMA ben onu seviyorum.

ÇözümPark için neden rakamları sevdiğime gelince. Dediğim gibi herkes kendi “sitesini” över ama benim buna ihtiyacım yok 🙂 Rakamlar her alanda ÇözümPark’ ın ne kadar başarılı olduğunu zaten bizlere söylüyor.

Bundan dolayı bu yazımda 4 yılda şu kadar makale yayınladık, bu kadar etkinlik yaptım bu kadar üyemiz var demiyeceğim. Zaten her şey ortada. Sadece geçen bu 4 yılın sonunda uzun süredir duyduğum ve aldırmadığım bazı konulara cevap vereceğim.

ÇözümPark ile geçen 4 yıl, ondan önce yönettiğim iki ayrı community ile geçen 3 yıl, toplamda bana 7 yıllık bir online topluluk yönetim tecrübesi katmıştır. Bu süreçte o kadar çok insan ile tanıştım ki anlatamam. Ama inanın bu çok çok iyi bir hayat tecrübesi oldu. Bu sayede artık inanmayacağınız ancak insanların gerçekten ne kadar kaliteli olup olmadığını kolayca anlamamı sağlayan yetilere kavuştum. Çok kazık yedim bu nedenle kazık yememeyi öğrendim. Çok fazla insana değer verdim artık değer vereceğim insanları çok seçer oldum. Çok fazla yardım ettim ama anladım ki bu işin sonu yok ve hiç bir zaman karşındakini mutlu edemezsin.

Evet buradan konuya başlamak istiyorum. Ben garip bir sistemci olarak başladım bu hayatıma, hiç bir özelli olmayan ki halada bana göre çok konuşuyor olmaktan başka bir özelliği olmayan bir adamım. Ama herkesin bir kaderi vardır ve benimkiside bu sektörde ünlü olmak. Evet kulağa hoş geliyor belki, Türkiye de ki her iki bilgi sistemi çalışanından birisi beni tanıyor! Ama inanın bu hiç kimsenin isteyeceği bir durum değildir.

Çok garip gelebilir size ama durum böyle. Özelden mail atarlar, yaz yaz bitmez. Bir bakmışsın insanlara cevap yazmaktan işini yapamaz oldun. Karar veriyorsun arkadaşlar özelden bana mail veya mesaj atmayın, neden ? Doğru değil bakın forum kurduk ÇözümPark üzerinden sorun. Direk artist oldum varmı böyle bir şey, neymiş efendim kendimi beğenmişim, bir cevap versem ne olur vs, ne adamlığım kaldı ne başka bir şey. Peki son günlerdeki Turkcell reklamları ile cevap veriyorum “Zorundamıyım Ayten” 🙂 evet, arkadaşım ben sana cevap yazmak zorundamıyım, sana veya size yani yardım isteyenlere ben tam 7 yılda 40.000 cevap yazdım, bakın yanlış yazmadım ve hepsinin kayıtları bende mevcut tekrar yazıyorum 40.000. Sadece Çözümpark üzerinde Mart 2012 itibari ile 20.666 postum var, çok kaba bir hesap ile bunu 15.000 tanesi ne cevap bile olsa Allah bereket versin 🙂

Veya başka bir konu, telefon çalar, ben bilmem kimin kimiyim, eee, soru soracağım. Vay efendim var mı böyle dünya. Ben yaşamayayım o zaman. Aynı durum, diyorum ki arkadaşım bak böyle böyle. Ama çok ACİL, ölüm kalım meselesi işten atarlar beni. Tamam canım kardeşim ama o zaman da beni atarlar işten. Ben bir kişiyim ama senden çok var, malum herkesin işi acil. Ben bu işe başlasam güzin abla olurum değil mi. Yani bu örnekte de beni hiç düşünme yok, sanki ben çıkmış demişim ki gel arkadaş, sor arkadaş benim başka işim gücüm yok, eşim, annem babam kardeşime ayıracak zamana ihtiyacım yok. O değil hadi hepsini geçtim ben 7/24 bunlara cevap versem yeni konuları nasıl öğreneceğim. Bunların makalesini nasıl yazacağım. Bunları nasıl paylaşacağım, portaldaki görevlerimi nasıl yerine getireceğim. Bu aslında bindiğiniz dalı kesmek oluyor ama işte herkes kendi derdinde ben sorumu çözeyim gerisini beni bağlamaz, uyamasın yazsın hakan insanı 🙂

Bu kadar mı sanıyorsunuz, nerde.. Arkadaş proje için teklif veriyoruz, rakip firma geliyor müşeriye diyor ki “Hakan Uzuner reklam adam o yazar çizer ama bilmez, işi bize ver reklam adam onlar”. Ulan insan evladı sen benim kaç projemi gördün hadi görmedin aç bak kaç tane referansım var. Bu insan evladı için yazacak çok şey var ama geçiyorum.

Başka bir örnek, yine müşteriye gidiyorum, herkes mutlu mesut biri surat asıyor. Ne oldu ? Meğer zamanında soru sormuş hatta iki kere ben cevap vermemişim ondan bana küsmüş bak sen 🙂

Aslında bunaların hepsi şundan oluyor. Benim bütün yazdığım postları açın okuyun, ben hep derim “Bilmediğim o kadar çok şey var ki, bildiklerimide paylaşıyorum”. Yani ben hiç bir zaman ben uçuyorum kaçıyorum bilmem ne yapıyorum demedim aslada demem. Neden ? Teknoloji bizim değil, bu bana özel değil ki HP, IBM, MS çalışanları dışındaki tüm teknoloji çalışanları olarak durum bu. Bunu bir örnek ile açıklamak istiyorum, neymiş ÇözümPark’ ta makaleler çeviri. Ulan o çeviri dediğin adam yani makalenin yazarı kim ? Yurt dışında bir teknoloji danışmanı veya MVP. Eeee kardeşim o nereden öğrenmiş sor bakalım. Ben gidiyorum bizzat görüyorum, yazılarını okuduğum pek çok uzman MVP Summit ve benzeri etkinliklerde kağıt kalem not alıyorlar 🙂 MS çalışanları anlatıyor ben ve onlar yazıyoruz çiziyoruz. Sonra bunları derleyip makale yapıyoruz. E kardeşim bizim onlar kadar gezme görme veya iletişim kurma şansımız olmuyor, bir kere adamın ana dili 🙂 Özetle bu lafı diyenlerin ben gerçekten zeka ile ilgili sorunlarının olduğunu düşünüyorum. Doğal olarak ben çok iyiyim uçuyorum kaçıyorum diyende ancak kendini kandırır. Ben en azından onu diyenlerden değilim. Ama benim yerime bunu başkası diyor veya düşünüyor.

Birisi diğerine hakan hoca süper herşeyi biliyor diyor, öbürü kim lan bu herif ne biliyormuş ki diye ayar oluyor. Çünkü bizim sektörün en büyük sorunu bu. Bakın size bir örnek vereyim ve siz herşeyi çok daha iyi anlayacaksınız.

Bizim sorunumuz, herkes bu bilgisayarı çok iyi biliyor, başka bir bilgisayarcı görünce hemen kabarıyor 🙂

Türkiyenin en büyük şirketlerinden birisi beni iş görüşmesine çağırdı, ama ciddi büyük ve eminim herkesin bildiği şirketlerden biri 🙂 Buraya kadar sorun yok 🙂 O şirkette benim bir arkadaşımda çalışıyordu ve onu ziyaret amacı ile yanına gittiğimde orada çalışan ama inanın bana teklif edilen pozisyon ile uzaktan yakından alakası bile olamayacak bir insan dedi ki,”evet ben o pozisyonu biliyorum banada söylediler de ben düşünmedim” OHAAA, YUHH.. yani daha ne diyim. ben ağzımı bile açmadım, hani hinlik bende olur ben geldim lan buraların kralı benim siz kimsiniz adammısınız derim 🙂 huyum değil o da uyuz olur döktürür AMA ben şunu gördüm benim bu iyi huylu olmam bazı şefersizlere ( bu konu dışında ) meydanı boş bırakıyor

Yani diyorum ya ben pek bir şey bilmem kendi halimde adamım arkadaş öyle dallamalar çıkıyor ki bazen yanlış yapıyorm diyorum. Böyle dallamalar bizim alçak gönüllü olmamızı pısırıklık ile karşılıyor ve tepemize çıkmaya çalışıyor sonra ben bunlara bacağımı sokuyorum ve sonuç “Hakan Uzuner” den neftet eden bir adam daha. Ama sen kaşındın, adam olaydın kaşınmayaydın 🙂

Yada başka bir konu, bunada çok gülüyorum. Efendim ÇözümPark ta çok kalitesiz makaleler var mış, hep kurulum veya kopya makale. Bu yorumu yapan insan evladı sen git bir site kur, sonra içine DÜNYANIN EN ÇOK MAKALE BARINDIRMASI İÇİN  1500 makale yayınla, ama bu makalelerin hepsi senin o çok beğendiğin tarzda olsun. Bunları yap sonra gel bizi eleştir. Var mı böyle bir site ? YOK.

Hemen o çok sivri zekan ile şu yorumu yapabilirsin, iyide o zaman 1500 tane değil 50 tane olsun kaliteli olsun 🙂 Zaten o 1500 tane içerisinde çok ama çok fazla kaliteli makale var ama senin kavrayamadığın nokta ÇözümPark’ ı biz Türkiyedeki 50 veya 100 kişi için kurmadık, her seviyeden bilişim çalışanı için kurduk, bu insanlar yeri geliyor DNS nedir diyor, Exchange nasıl kurulur Active Directory nasıl kurulur diyorlar, peki sen ne cevap vereceksin bu insanlara. Tabi senin böyle bir kaygın yok ki varsa yoksa blog tut, iki üç artistik makale yayınla çekil köşene. Biz günde 150 tane cevap yazıyoruz artist insan bu insanlara bu makaleleri göstermesek bizim halimiz nice olur tek tek AD kurmayı mı anlatacağız forumdan.

İşte bakın burası çok önemli bir nokta, diğer insanların derdi ile dertlenmiyor bu yorumu yapanlar. Dertlenmediği için adamın böyle bir kaygısı veya böyle bir durumdan haberi yok ve diyor ki ya Exchange kurulum makaleside yayınlanır mı, ulan gerekirse winamp bile kurulumu yaparım ben.

Daha neler neler, yok onu bilmez, bunu yapamaz, yani arkamdan konuşanın haddi hesabı yok 🙂 Ama sanıyorlar ki bunlar bana gelmiyor.

Peki durum bu kadar kötü mü ? HAYIR. Neden derseniz ben şunu öğrendim bu geçen seneler boyunca. Dünya üzerinde herkesi memnun edemezsin, herkes seni sevmez taktir etmez. En basiti kıskançlık. Ya diyorum şu adam bana neden gıcık olur, ben hayatımda bu adamı görmedim o da beni görmedi hatta o kadar ki slm bile almış vermişliğimzi yok? Peki siz söyleyin bana böyle bir durumda bu adam veya adamlar bana neden gıcık olur ?

Uzun lafın kısası gerek beni gerek ÇözümPark’ ı haksız yere eleştirenler şunu çok iyi bilsin, ben herkesin lafını dinlediğim yılları çoktan geçtim, herkesin beni sevmesi gerekmiyor hatta saygı duyması bile hiç önemli değil, ben senin için önemsiz isem bil ki sende benim için. Bu nedenle sen veya siz şöyle böyle yazı yazıyorsunuz diye ne ÇözümPark ne de ben çizgimizden hiç bir şey kaybetmeden yola devam edeceğiz çünkü gerçekten amacımız herkesi mutlu etmek değil. Çoğunluk bize yeter 🙂

Önemli olan sabırdır. 4 yıldır hiç durmandan portalda çalışıyoruz, ben son 8 yıldır sürekli kaynak üretiyorum iyi veya kötü ama istikrar var. Gücümün yettiği kadar üretmeye devam edeceğim ama bence bana laf söylemek için en azından benim kadar yazan çizen anlatan paylaşan biri olun önce, emin olun ondan sonra sizi dikkate alırım.

Bu yazımı okuyan belki çok moral bozukluğu ve sorun içerisinde sanabilir beni, aman diyorum inanın ben çok şükrediyorum, her şeyden önce sağlığım yerinde gerisi boş ama çok şükür onlarda iyi 🙂 Başarılı bir işim mutlu bir evliliğim, tadından yenmeyecek arkadaşlarım dostlarım ve bizi seven yünbinlece insan var. Evet bu kadar yazıyorum ama bu kadar mutlu olmamda siz değerli üyelerimizden gelen enerji çok büyük 🙂 Bu konulara belki çok girmedim ve 500.000 bizi seven insandan gelen pozitif enerji yerine 50 100 tane kendini bilmezden gelen negatif enerjiyi anlattım. Sakın 50 100 ama bu kadar güçlüde uzun uzadıya yazdım sanmayın bu onlara ilk ve son cevabım olacaktır. Malum 8 yıldır yazıyorum çiziyorum ilk kez böyle bir yazı yazdım oysaki sizler ile başardığımız öyle güzel anılar var ki bunların hepsi zaten = ÇözümPark 🙂 fazla söze gerek yok bu arada araya aşağıdaki grafiği sıkıştırıyorum 🙂

Ha hemen peşin peşin yazayım, şimdi bu yazımdan sonrada ooo iyice artist olmuş bu dersiniz, deyin anasını satayım bunca sene mavbut oldukta ne oldu bunda sonra böyle 🙂

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
ÇözümPark Bilişim Portalı ve 4 Yıl için yorumlar kapalı  comments 
© Hakan Uzuner
credit