magnify
Home Haber Bulut Bilişim, 2012’de İkiye Katlanacak
formats

Bulut Bilişim, 2012’de İkiye Katlanacak

Tarih 29 Nisan 2010 yazar içinde Haber

Bir bilgi işlem modeli olan bulut bilişimde hızlı bir gelişme yaşanıyor. Araştırmacılar, 2012’ye kadar bulut bilişimin ikiye katlanacağını öngörüyorlar. Bu çerçevede, İngiltere bulut pazarının 1 milyar sterlin gibi astronomik bir değere ulaşabileceği kaydediliyor.


Google’ın, kullanıcılarına sunduğu uygulamalara benzer protokollere, hem bireysel, hem de kurumsaldan ciddi bir yönelme var. Araştırma firması TechMarketView’un son raporuna göre, İngiltere’deki 8 milyar sterlinlik yazılım pazarının yüzde 7.5’ine karşılık gelen hizmetler bulut tabanlı.


Kimi gözlemciler, cloud servislerin biraz da pazarlama taktikleriyle bu denli adından söz ettirdiğini söyleselerde, bunun, aslında geleneksel yazılımları tamamlayıcı bir yapıda olduğu kaydediliyor. Eskiden, şirketlerin kendi elektriklerini ürettiklerini, ancak şimdilerde bunu elektrik şirketlerinden sağladıklarını örnek veren TechMarketView analisti Philip Carnelley, benzer bir durumun bilişimde söz konusu olacağını ifade ediyor.


Bulut bilişimin, şirketleri ağır donanım yatırımlarından kurtarması, bunun yerine veri depolama ve benzeri gerekliliklerini dış kaynak sunan şirketlere yönlendirmeleri öngörülüyor.


http://turk.internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=27471

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Bulut Bilişim, 2012’de İkiye Katlanacak için yorumlar kapalı  comments 
© Hakan Uzuner
credit