magnify
Home 2010 Mart
formats

Windows Server 2008 Windows 7 Windows Vista Version Number Build Number

Sahip olduğunuz server 2008 işletim sistemlerinin versiyon ( build number ) numaralarını öğrenmek için başlat – çalıştır winver yazarak görebiliyoruz ancak RC – RTM gibi detaylar için aşağıdaki registry anahtarını kontrol edebilirsiniz HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Windows Server 2008 Windows 7 Windows Vista Version Number Build Number için yorumlar kapalı  comments 
formats

12 Çekirdekli Opteron Çıktı

Tarih 31 Mart 2010 yazar içinde Haber

AMD Magny Cours kod adını verdiği yeni Opteron 6000 serisi sunucu işlemci modellerini resmen piyasaya sürdü.

 

 

Sekiz ve on iki çekirdekli modellerden oluşan Opteron 6000 serisimodeller, aslen geçtiğimiz ay üretici firmalara ulaşmış, ancak AMD ilk çeyreğin sonunu beklemişti.

 

Dev firmaların tercihi;

 

AMD, Opteron 6000 platformu 2P ve 4P pazarını hedefleyen ürünlerden oluşuyor. Yüksek performanslı bilgisayar, sanallaştırma ve veri tabanı uygulamalarında kullanılması hedeflenen modeller 45 nm mimarisi ile üretiliyor.

HP, Dell, Acer, Cray ve SGI gibi dev firmalar şimdiden AMD Opteron 6000 serisi platformlara geçiş yapacaklarını açıkladılar.

Yeni Magny-Cours modellerinin özelliklerini ve fiyatlarını aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

 

 

Kaynak:Shiftdelete.net

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
12 Çekirdekli Opteron Çıktı için yorumlar kapalı  comments 
formats

echo %logonserver% logon olduğunuz dc yi bulma

komut satırında echo %logonserver% yazmanız yeterli. komutunu kullanabilirsiniz

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
echo %logonserver% logon olduğunuz dc yi bulma için yorumlar kapalı  comments 
formats

CERN büyük patlamaya az kaldı

Tarih 30 Mart 2010 yazar içinde Haber

Dünyanın en büyük yeraltı laboratuarı olarak bilinen Cern’de büyük çarpışıma için kollar sıvandı. Cern yetkilileri hem Twitter’dan hem de webcast olarak yayın yapıyor.
Yer altı laboratuarı Cern’de en heyecanlı gün yaşanıyor. Önceki çalışmaların aksine bu sefer 3.5 TeV (Tera Elektron Volt) enerjiye ulaşıldı! 45 dakika içerisinde bu hıza çıkan atomlar, büyük çarpışma öncesi tüm hazırlıklarını tamamlamış oldu.Cern yetkilileri de bu heyecanı an be an takipçilerine yansıtıyor. http://twitter.com/CERN adresinde Twitter’dan takip edilebilen deney, aynı zamanda http://webcast.cern.ch/lhcfirstphysics/ adresindeki web cam’lerden takip edilebiliyor.


Alice, Atlas, CMS (Compact Muan Solenoid), LHCb gibi üslerde gerçekleştirilen deneyde protonların hızı şu an 1.69 TeV hıza ulaşıldı. Protonlar tünelde hızla dönüyor. Deneyin animasyonunu ise http://lhc-webcast.web.cern.ch/lhc-webcast/index.html buradan izleyebilir, üslere tıklayınca da akan verileri görebilirsiniz.


 


kaynak: www.shiftdelete.net

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
CERN büyük patlamaya az kaldı için yorumlar kapalı  comments 
formats

Türkiye’ye Hintli Bilişimci Göçü ve Akbank

Tarih 30 Mart 2010 yazar içinde Haber

Akbank’ın Genel Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda CIO’su Alpaslan Özlü, 2010 yılındaki öncelikli hedeflerinin, bankanın tüm IT altyapısının Hindistan üzerinden “offshore outsourcing” edilerek yürütüleceği olduğu ifade etmekte.


2009 yılında, bir önceki yıla göre %60 oranında bir artışla kar’ı 2.7 Milyar liraya ulaşan Akbank’ın, ülkemizdeki işsizlik sorununa ve bilişimci işsizliğinin yüksek olmasına karşın, sürdürdüğü yeni stratejisi ile bilişim işlerinde yüksek sayılarda yabancı insan kaynağı çalıştırmakta olduğu ve bu sayıyı sürekli olarak artıracak yeni planlamalar yaptığı görülüyor.


Bilişim sektöründe %20.6 oranında işsizin bulunduğu (30,000’e yakın işsiz) ülkemizde Akbank’ın, kendi bilişim altyapısı için binlerce Hint kökenli bilişimciye iş imkanları yaratıyor olmasının, Akbank’ın kendisine ve Hindistan’a çok yararlı olacağı aşikar. Ancak Türkiye’nin ülke ekonomisine ve bilişim sektörüne yapacağı olumsuz etki de kolayca hesaplanabilir.


Dış Kaynak Kullanımı olarak adlandırılan bu strateji ile çok ucuza eleman kullanılmaktadır. Hindistan bilindiği gibi yurtdışı dış hizmet konusunda, hem yerinde, hem de uzaktan servis konusunda lider durumunda. Türkiye’de yıllardır Hindistan mucizesi konuşuluyor ve Hindistan gibi olmak hedefleniyor.


Ama şimdi bırakın Hindistan gibi olmayı, biz de Hindistan’ın büyümesine katkıda bulunan ülkeler arasında oluyoruz. Ne ironi ama değil mi?


Oysa dış kaynak kullanımınının yurtiçinden de temini mümkün. Gerçi yabancı elemanların getirilme izni alınırken, “yurtiçinde bu sayıda bilişimci yok” ya da “Hint’li bilişimci/yazılımcılar, bizimkilerden daha kaliteli” gibi nedenler uyduruluyor ama birinci neden için % 20,6 işsizliği bir daha hatırlatalım, ikinci neden ise yorumlarınıza bırakıyoruz.


Son yıllarda uluslararası bilişim şirketlerinin Hindistan’da oluşturduğu “outsourcing” merkezlerinin temel amacı, gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerdeki bilişim projelerinin Hindistan’a taşınması, bilişim proje maliyetlerinin daha aşağı çekilmesi, sermayenin daha fazla kar eder hale gelmesidir.


Akbank bir süredir projelerinde dış kaynak kullanımını, hem ülkemizde ikamet ettirilen Hintli bilişimciler ile ve hem de Hindistan’da yerleşik firmalara işlerin verilmesi şeklinde yürütüyor.


50 Milyon Dolarlık Hintli Bilişimci İçin Sözleşme İmzalayan Akbank’tan Sessizlik


Bu konuyu geçtiğimiz günlerde yayınlaşmıştık[1]. Ondan sonra konuyla ilgili kendilerinden yazılı ve sözlü olarak bilgi istediğimiz Akbank yetkilileri sorularımıza yanıt vermekten kaçındılar. Yayınlanacak haberi gördükten sonra yorum yapacaklarını belirttiler.


Duyumlarımıza göre dış kaynak kullanımı ile ilgili olarak en son 50 Milyon Dolar’lık sözleşmeye imza attığı belirtilen Akbank’ın yakın zamanda yeni bir “Offshore Outsource” proje ile binlerce Hint’li çalışana daha istihdam sağlayacağı belirtilmekte. İstihdam edilen Hintli bilişimciler, hem Akbank’ın Ümraniye deki uygulama geliştirme binasında hem de Hindistan’da yerleşik olarak halen çalıştırılıyor ve çalıştırılacak.


IBM, Infosys(Finalce) bu konuda Akbank’ın yakın çalıştığı iki dış kaynak (outsourcing) tedarikçisi. Yeni dış kaynak alımının Türkiye’de yerleşik dahi olmayan Infosys (www.infosys.com) firması üzerinden gerçekleştirilmesinin planlandığı belirtilmekte.


Bu firmaların Hint’li istihdamına ön ayak olduğu ve bunun için Akbank yönetimini bir süre önce Hindistan’da ağırlayarak buradaki yatırımlar konusunda bilgilendirdiği, iş geliştirdiği aldığımız duyumlar arasındadır. Arkasından da Akbank’ın Genel Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda CIO’su Alpaslan Özlü’nün 2010 yılındaki öncelikli hedeflerinin tüm IT altyapısının Hindistan üzerinden “offshore” edilerek yürütüleceğini açıkladığı ifade edilmekte.


Akbank’ın Binlerce Hintli İstihdam’ı Yasalara Uygun mu?


4817 sayılı yabancıların çalışma izinleri hakkındaki kanuna göre ülkemizde çalıştırılacak yabancı personel izninin alınabilmesi, “başvurulan iş için ülke içinde aynı niteliğe sahip kişinin bulunmaması” koşuluna bağlıdır. Ama 30,000’e yaklaşan işsiz bilişimcinin Akbank’ın ihtiyaç duyduğu kıstaslara uygun olmaması söz konusu dahi olamaz. Bir an bunun mümkün olabileceğini, yani Türkiye’de 30,000 işsizin Akbank’ın aradığı özellikleri taşımadığını düşünelim. Bu durumda da hem Akbank’ın hem de Akbank’a istihdam sağlayan bilişim şirketlerinin kalifiye insan yetiştirme konusunda çaba harcamaması ve bu ülkeye yatırım yapmaktan kaçınmasını doğru mudur?


Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Elektrik Mühendisleri odası yönetimi, Türkiye’de gerekli nitelikte bilişimci eksiği olmadığını ifade ederek, yapılan yanlışlığı onaylamalarının mümkün olmadığını belirtti.


Akbank, dış kaynak kullanımının yasal olup, olmadığı konusundaki sorularımızı da yanıtlamaktan kaçınmıştır.


Türkiye Bilişim Sektörünü Nasıl Etkileyecek ?


Türkiye’de elde edilen bilişim gelirlerinin %80’den fazlasının yurtdışına aktarıldığı ülkemizde Türkiye’de kalıcı yatırım yapmaktan kaçınan uluslararası IT şirketlerinin dış kaynak kullandırma çabaları hem ülke ekonomisi için büyük umutlar bağlanan Türkiye bilişim sektörünün tamamen yok olmasına hem de işsizlik sorununu çok daha fazla sayıda artırmasına sebep olacaktır.


Burada hükümetin/hükümetlerin, 3G de olduğu gibi “yatırım şartı” koymasının artık zamanı gelmedi mi?


Bu firmaların ülke değerlerinden istifade etmesi ve buna karşın ülke için sorumluluk taşımayan ve salt daha fazla kazanmak adına yapılan çabaların ne kadar etik olup, olmadığı tartışılırken; diğer taraftan 4817 sayılı yasaya rağmen ve bu işsizlik ortamında yabancı çalışan istihdamının nasıl sağlandığı konusu soru işareti olarak durmaktadır.


Bundan sonra bu proje ve diğer tüm outsource işler konusunda çeşitli dernek ve kuruluşların görüşlerini alacağız.
 


http://turk.internet.com/portal/yazigoster.php?yaziid=27089
 

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Türkiye’ye Hintli Bilişimci Göçü ve Akbank için yorumlar kapalı  comments 
formats

Webcast: Exchange Server 2010 High Availability – Mümin ÇİÇEK

Tarih 29 Mart 2010 yazar içinde Haber

Merhaba arkadaşlar,


Bu hafta konumuz “Exchange Server 2010 High Availability“. Webcast için sunum ve zaman bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.


Webcast  (Çarşamba)


Konu                : Exchange Server 2010 High Availability
Konuşmacı         : Mümin ÇİÇEK
Başlama zamanı   : 28 Nisan 2010, Çarşamba,   21:00
Bitiş zamanı        : 28 Nisan 2010, Çarşamba,   22:00
Katılım Bağlantısı  : https://www.livemeeting.com/cc/microsoft/join?id=R37DHB&role=attend


Eğer ilk defa webcast’ e katılacaksanız lütfen aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz!Web seminerleri kendi bilgisayarınızdan katılabileceğiniz, yaklaşık bir saat süren seminerlerdir. Seminer sunumunu ve ses yayınını kendi bilgisayarınızdan canlı olarak takip edebilir ve seminer sırasında sorular sorabilirsiniz.Seminerlere katılabilmek için Live Meeting programını etkinlik başlamadan önce yüklemeniz gerekir (Ücretsizdir-Linkten indirebilirsiniz).Oda sunum saatinden yarım saat önce açılacaktır. Herhangi bir teknik aksaklık olması halinde sunum saatine kadar lütfen bekleyin.Sunuma katılmak için (sunum saatinde) “Katılım Bağlantısı” linkine tıklamanız yeterli olur. Herhangi bir şifre ya da koda gerek yoktur. İstenilen code şart olmayıp boş olarak geçilebilir.


 Tüm bu açıklamalara rağmen bağlantıda sorun yaşıyor iseniz ÇözümPark Online Destek Bölümü , Haberler bölümündeki konu ile ilgili webcast postundan veya info[at]cozumpark.com mail adresinden bilgi alabilirsiniz.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Webcast: Exchange Server 2010 High Availability – Mümin ÇİÇEK için yorumlar kapalı  comments 
formats

Webcast: Sharepoint Designer 2010 ile İş Akışları Tasarlama – Emre BALCI

Tarih 29 Mart 2010 yazar içinde Haber

Merhaba arkadaşlar,


Bu hafta konumuz “Sharepoint Designer 2010 ile İş Akışları Tasarlama“. Webcast için sunum ve zaman bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.


Webcast  (Çarşamba)


Konu                : Sharepoint Designer 2010 ile İş Akışları Tasarlama
Konuşmacı         : Emre BALCI
Başlama zamanı   : 21 Nisan 2010, Çarşamba,   21:00
Bitiş zamanı        : 21 Nisan 2010, Çarşamba,   22:00
Katılım Bağlantısı  : https://www.livemeeting.com/cc/microsoft/join?id=NKSH76&role=attend


Eğer ilk defa webcast’ e katılacaksanız lütfen aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz!Web seminerleri kendi bilgisayarınızdan katılabileceğiniz, yaklaşık bir saat süren seminerlerdir. Seminer sunumunu ve ses yayınını kendi bilgisayarınızdan canlı olarak takip edebilir ve seminer sırasında sorular sorabilirsiniz.Seminerlere katılabilmek için Live Meeting programını etkinlik başlamadan önce yüklemeniz gerekir (Ücretsizdir-Linkten indirebilirsiniz).Oda sunum saatinden yarım saat önce açılacaktır. Herhangi bir teknik aksaklık olması halinde sunum saatine kadar lütfen bekleyin.Sunuma katılmak için (sunum saatinde) “Katılım Bağlantısı” linkine tıklamanız yeterli olur. Herhangi bir şifre ya da koda gerek yoktur. İstenilen code şart olmayıp boş olarak geçilebilir.


 Tüm bu açıklamalara rağmen bağlantıda sorun yaşıyor iseniz ÇözümPark Online Destek Bölümü , Haberler bölümündeki konu ile ilgili webcast postundan veya info[at]cozumpark.com mail adresinden bilgi alabilirsiniz.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Webcast: Sharepoint Designer 2010 ile İş Akışları Tasarlama – Emre BALCI için yorumlar kapalı  comments 
formats

Webcast: SQL Server 2008 – Developer’lar için Gelen Yenilikler – Mesut ALADAĞ

Tarih 29 Mart 2010 yazar içinde Haber

Merhaba arkadaşlar,


Bu hafta konumuz “SQL Server 2008 – Developer’lar için Gelen Yenilikler “. Webcast için sunum ve zaman bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.


Webcast  (Çarşamba)


Konu                : SQL Server 2008 – Developer’lar için Gelen Yenilikler – Tamamen Uygulamalı 
Konuşmacı         : Mesut ALADAĞ
Başlama zamanı   : 07 Nisan 2010, Çarşamba,   21:00
Bitiş zamanı        : 07 Nisan 2010, Çarşamba,   22:00
Katılım Bağlantısı  : https://www.livemeeting.com/cc/microsoft/join?id=6S9DJP&role=attend


Eğer ilk defa webcast’ e katılacaksanız lütfen aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz!Web seminerleri kendi bilgisayarınızdan katılabileceğiniz, yaklaşık bir saat süren seminerlerdir. Seminer sunumunu ve ses yayınını kendi bilgisayarınızdan canlı olarak takip edebilir ve seminer sırasında sorular sorabilirsiniz.Seminerlere katılabilmek için Live Meeting programını etkinlik başlamadan önce yüklemeniz gerekir (Ücretsizdir-Linkten indirebilirsiniz).Oda sunum saatinden yarım saat önce açılacaktır. Herhangi bir teknik aksaklık olması halinde sunum saatine kadar lütfen bekleyin.Sunuma katılmak için (sunum saatinde) “Katılım Bağlantısı” linkine tıklamanız yeterli olur. Herhangi bir şifre ya da koda gerek yoktur. İstenilen code şart olmayıp boş olarak geçilebilir.


 


Tüm bu açıklamalara rağmen bağlantıda sorun yaşıyor iseniz ÇözümPark Online Destek Bölümü , Haberler bölümündeki konu ile ilgili webcast postundan veya info[at]cozumpark.com mail adresinden bilgi alabilirsiniz.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Webcast: SQL Server 2008 – Developer’lar için Gelen Yenilikler – Mesut ALADAĞ için yorumlar kapalı  comments 
formats

Webcast: Windows Server 2008 R2 Active Directory Yenilikleri – Mesut ALADAĞ

Tarih 29 Mart 2010 yazar içinde Haber

Merhaba arkadaşlar,


Bu hafta konumuz “Windows Server 2008 R2 Active Directory Yenilikleri”. Webcast için sunum ve zaman bilgilerini aşağıda bulabilirsiniz.


Webcast  (Çarşamba)


Konu                : Windows Server 2008 R2 Active Directory Yenilikleri – Tamamen Uygulamalı
Konuşmacı         : Mesut ALADAĞ
Başlama zamanı   : 31 Mart 2010, Çarşamba,   21:00
Bitiş zamanı        : 31 Mart 2010, Çarşamba,   22:00
Katılım Bağlantısı  : https://www.livemeeting.com/cc/microsoft/join?id=CTNN8B&role=attend


Eğer ilk defa webcast’ e katılacaksanız lütfen aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz!Web seminerleri kendi bilgisayarınızdan katılabileceğiniz, yaklaşık bir saat süren seminerlerdir. Seminer sunumunu ve ses yayınını kendi bilgisayarınızdan canlı olarak takip edebilir ve seminer sırasında sorular sorabilirsiniz.Seminerlere katılabilmek için Live Meeting programını etkinlik başlamadan önce yüklemeniz gerekir (Ücretsizdir-Linkten indirebilirsiniz).Oda sunum saatinden yarım saat önce açılacaktır. Herhangi bir teknik aksaklık olması halinde sunum saatine kadar lütfen bekleyin.Sunuma katılmak için (sunum saatinde) “Katılım Bağlantısı” linkine tıklamanız yeterli olur. Herhangi bir şifre ya da koda gerek yoktur. İstenilen code şart olmayıp boş olarak geçilebilir.


 


Tüm bu açıklamalara rağmen bağlantıda sorun yaşıyor iseniz ÇözümPark Online Destek Bölümü , Haberler bölümündeki konu ile ilgili webcast postundan veya info[at]cozumpark.com mail adresinden bilgi alabilirsiniz.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Webcast: Windows Server 2008 R2 Active Directory Yenilikleri – Mesut ALADAĞ için yorumlar kapalı  comments 
formats

Çakı gibi usb bellek

Tarih 29 Mart 2010 yazar içinde Haber

İsviçre çakılarının resmi üreticisi Victorinox, güvenlik önlemlerini abartmış bir USB bellek piyasaya sürdü. Victorinox Secure serisini sizden başka kimse kullanamaz. Üzerinde her türlü araç gereç bulunan İsviçre çakılarını hepiniz biliyorsunuzdur. Dünyaca ünlü bu çakıları üreten Victorinox firması son dönemde, modellerinde yer alan araç gereçlerin üzerinde USB belleklere de yer vermeye başladı. Victorinox,


 


USB belleklerinin güvenliğine çok güveniyor. Bıçak, ışık, kalem, tornavida, makas ve USB bellekten oluşan Victorinox Secure Pro serisi çakılarda bir de parmak izi okuyucu yer alıyor. USB belleği sadece parmak izinizi okuttuktan sonra çakıdan çıkarabiliyorsunuz. Bu parmak izi okuyucusu, sadece parmağın izini değil, vücut sıcaklığını da ölçüyor. Yani, eğer olur da biri USB belleğinizi almak için parmağınızı keserse, bu hiçbir işe yaramıyor. Ürünün üzerinde parmak izi okuyucusu yer alıyor Kaba kuvvet yaramıyor USB belleği kaba kuvvetle çıkarmaya çalışmak da bir sonuç vermiyor, çünkü herhangi bir zorlama olduğunda bellek yongası kendisini yok ediyor. Firma, hem ABD’de, hem de İngiltere’de hacker’lara meydan okudu. Yapılan gösteride hacker’lar Victorinox Secure modellerini açabilmeyi hiçbir türlü başaramadılar. Üç farklı boyutta ve 8 ile 32 GB arasındaki kapasitelerde olan Victorinox Secure modellerinin fiyatları 50 ile 180 Euro arasında değişiyor.

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Çakı gibi usb bellek için yorumlar kapalı  comments 
© Hakan Uzuner
credit