magnify
Home 2010 Şubat
formats

intel windows7 ye adapte olamadı

Tarih 28 Şubat 2010 yazar içinde Haber

Microsoft’un büyük umutlarla piyasaya çıkardığı yeni işletim sistemi Windows 7 genel olarak büyük beğeni topladı.
Vista’dan sonra Microsoft’un yaralarını saran Windows 7’den en memnun kalanlar ise ev kullanıcıları. Kurumsal kullanıcıların bir kısmı ise ciddi sorunlarla karşılaşıyorlar. Bunların başında ise daha önceden kullanılan bazı çok özel ve çok eski programların yeni sistem ile uyumsuz olması geliyor.
Windows 7’nin geliştirilmesi esnasında Microsoft ile dirsek temasında çalışan Intel de sorun yaşayan firmalar arasında.
Intel mühendislerinden Roy Ubry yaşadıkları sıkıntıların başında Windows 7’nin 16 bit uygulamaları desteklememesinin yattığını söyledi. Diğer bir sorun ise 64 bit işletim sisteminin, 32 bit uygulamaları “Program Files” klasöründe değil, ayrı bir klasörde tutuyor olması. Gerekli dosyaları bu klasör altında arayan programla bu nedenle Windows 7’de sorun yaratıyor.
Diğer bir sorun ise Windows 7’nin yenilenmiş güvenlik ayarlarının eski programların kafasını karıştırması. Vista’da da kullanılan UAC sisteminde Windows kullanıcıdan program erişim izinleri için izin istiyor ve bu izinden sonra programın çalışmasına izin veriyor. Ubry bazı programların bu izni hata olarak algıladıkları ve kullanıcının iznini beklemeden kendilerini kapattıklarını söyledi.
Microsoft’tan Waggener Edstrom, firmanın Intel’in sorunlarını çözmek için teknik ekipten yardım alacaklarını söyledi.


kaynak: www.chip.com.tr

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
intel windows7 ye adapte olamadı için yorumlar kapalı  comments 
formats

Rapidshare.de kapanıyor!!!

Tarih 28 Şubat 2010 yazar içinde Haber

Dosya sunucusu Rapidshare.de 1 Martta kapılarını kapatıyor. Dosyalarını bu sunucuya yüklemiş olan portalların en kısa zamanda bunları yedeklemesi gerekiyor.
Belirtilen tarihten itibaren Rapidshare.de’ye girilmeye çalışıldığında otomatikman Rapidshare.com’a aktarım yapılacak. Dolayısıyla Rapidshare.de’ye yüklenen dosyalara erişilemeyecek. Dosya sunucusunun yöneticileri durumu web sitesinde açıkladı.
Kapatma sebebi olarak kardeş sunucu Rapidshare.com’un uluslar arası bazda çok daha geniş bir kapsama alanına sahip olması gösteriliyor. Aynı firmaya ait iki farklı sitenin ayakta tutulması yerine tek bir uluslar arası sitenin faaliyetine devam etmesi öngörülüyor. Sunucunun “.de” uzantılı kolunda dosya barındıran kişilerin bunları kaybetmemek için acilen indirip PC’lerine yedeklemeleri gerekiyor.
Rapidshare.de, one-klick tipindeki dosya barındırma hizmetinin kökeniydi: Christian Schmid tarafından geliştirilen platform 2004 yılında hizmet vermeye başladı ve sonraki senelerde birçok firma tarafından taklit edildi; lakin bu taklit firmalardan çok azı orijinal platformun ulaştığı popülerliği ve veri trafiğini elde edebildi.

Kaynak www.chip.com.tr

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Rapidshare.de kapanıyor!!! için yorumlar kapalı  comments 
formats

Ogame’e erişim yasaklandı

Tarih 28 Şubat 2010 yazar içinde Haber

Ogame’e erişim yasaklandı

Tam 6 yıldır ülkemizde binlerce kişi
tarafından oynanan Ogame’de artık yasak!

Henüz sebebi tam olarak bilinmese de ogame.com.tr adresinden oyuna
ulşamaya çalışanların karşısına Kartal Fikri ve Sınai Haklar
Hukuk Mahkemesi
‘nin siteye erişimi engellediği yönünde bir
uyarı yazısı çıkıyor.

Oyunun yapımcısı olan Gameforge aynı zamanda Metin2,
Cabal Online, Ikariam ve Nostale
gibi oldukça sevilen yapımlara da imza atmış büyük bir firma.

Gelen ilk haberlere göre Türk kullanıcıların
mağdur olmaması için diğer ülkelerden bağlananların Türk kullanıcıların
gezegenlereine saldırı düzenlemesi yasaklanmış.

cnet

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Ogame’e erişim yasaklandı için yorumlar kapalı  comments 
formats

Seminer – Microsoft İstanbul Lansmanı Masaüstü Sanallaştırma Araçları

Tarih 28 Şubat 2010 yazar içinde Haber

Microsoft İstanbul Lansmanı Masaüstü Sanallaştırma Araçları

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Seminer – Microsoft İstanbul Lansmanı Masaüstü Sanallaştırma Araçları için yorumlar kapalı  comments 
formats

Virüsler ile Antikor UGS’nin Koruduğu Uygulamaları Bozanlara Ödül Veriyoruz!

Tarih 28 Şubat 2010 yazar içinde Haber

Merhaba Arkadaşlar,


 Bizden bir haberi sizlerle paylaşmak istiyorum. Uzun yıllardan beri birçok üniversite ve firmanın üzerinde çalıştığı programların bağışıklanması mantığı ile çalışan güvenlik yazılımlarını biz Arf Teknoloji olarak tamamladık ve satışını yapmaktayız.


 


Yazdığımız her makalede de değindiğimiz gibi sistem kaynaklarını tüketmeden, güncelleme yapmadan, veritabanı kullanmadan korunmak mümkün. Teknik açıklamalardan sonra elbetteki bunun somut örneklerinide paylaşmamız gerekir. Bir kaç gün önce “hiçbir güvenlik yazılımına ihtiyaç duymadan kendi kendini virüslerden koruyan uygulamalar” konusunda açıklamalarımızı ve görüntülerimizi yayınladık. Şimdi ise sizlerle başka bir programımızı paylaşmak istiyoruz.


 


Antikor UGS; son kullanıcıyada hitap eden ürünümüz. İnternetten kısa bir araştırma yapmanız halinde gerek dünya bilişim devi firmaların gerek dünyanın sayılı üniversitelerinin üzerinde çalıştığı “bağışıklama” “immunization”  denilen sistemdir. Bu çalışmalar uzun zaman öncesinden başlatılmış ancak gelişen yazılım teknikleri, karmaşık ve nitelikli işlemcilerin kullanılmaya başlanması vb. sebepler yüzünden çalışmalar tamamlanamamıştır.


 


Arf Teknoloji olarak “Uygulama Bağışıklama” sistemini geliştirdik. Koruduğumuz uygulamalara virüs bulaşması halinde programın kendi kendini kurtarmasını ve virüsün uygulamaya zarar verememesini sağlayan Yeni Nesil Güvenlik Yazılımı olan Antikor UGS yi geliştirdik.


 


Geliştirdiğimiz Yeni Nesil Güvenlik teknolojisini tanıtmak ve vaat ettiğimiz şekilde; koruduğumuz uygulamaların virüsler tarafından bozulamayacağını göstermek amacı ile bir kampanya başlattık.


 


Antikor UGS Genel Sürümümüz ile korunan uygulamaları sanal ortamda dolaşan virüslerle yada kendi geliştirdiği virüslerle bozan arkadaşlarımıza para ödülü vermeye karar verdik. Bugüne kadar hiçbir güvenlik yazılımı firmasının yapmadığı/yapamadığı böyle bir kampanya ile işimizi nekadar ciddiye aldığımızı ve klasik yöntemlerin yerini bu ve benzer uygulamaların alacağını sizlere göstermek istiyoruz.


 


Kampanyamızda ödülümüz 500 TL dir. Sembolik olarak düşündüğümüz bu rakam kampanya şartlarını yerine getiren her arkadaşımıza takdim edilecektir. Antikor UGS ile ilgili her konuda çalışma ve bilgilendirme için websitemizde inceleme yapabilir ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.


 


Kampanya hakkında geniş bilgiye buradan ulaşabilirsiniz http://www.antikorugs.com/p/news.php?readmore=8 


 


Antikor UGS tarzı yeni nesil güvenlik yazılımları konusunda fikir ve önerilerinizi paylaşırsanız seviniriz.


Teşekkürler.


 


 

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Virüsler ile Antikor UGS’nin Koruduğu Uygulamaları Bozanlara Ödül Veriyoruz! için yorumlar kapalı  comments 
formats

Bilgisayarınız 2 saatte bir kapanacak

Tarih 27 Şubat 2010 yazar içinde Haber

Windows 7 RC ile çalışan bilgisayarlar 1 Mart’tan itibaren 2 saatte bir sistemi yeniden başlatacak.


Windows Server 2000, Windows 2000 Professional ve Windows XP Service Pack 2 işletim sistemlerini kullananlara verilen destek 1 Temmuz 2010 itibarıyla sona eriyor.

Microsoft, kullanım süresi 1 martta dolan Windows 7 RC’yi kullananları uyardı. Windows 7 RC ile çalışan bilgisayarlar 1 marttan itibaren artık 2 saatte bir sistemi yeniden başlatacak.

Ekim ayında pazara sunulan Windows 7 işletim sisteminin piyasaya çıkmadan önceki son deneme sürümü Release Candidate (RC) için kullanıcılara tanınan süre 1 martta doluyor. Microsoft, Windows 7 RC kullanıcılarının sıkıntı yaşamaması için tam sürüm işletim sistemine geçmelerini öneriyor.

Öte yandan Microsoft;un bazı eski işletim sistemi sürümleri için kullanıcılara tanınan yasal destek süreleri de zaman aşımına uğruyor: Windows Server 2000, Windows 2000 Professional ve Windows XP Service Pack 2 işletim sistemlerini kullananlara verilen destek ise Temmuz 2010 itibarıyla sona erecek.

Bu tarihten itibaren söz konusu işletim sistemleri için güncellemeler ve güvenlik yamaları gibi destekler kesilmiş olacak. Buna karşılık Microsoft tarihinin en uzun süre desteklenen işletim sistemi olan Windows XP SP 2 kullanıcılarının Windows XP Service Pack 3;e yükseltmeleri durumunda kendilerine tanınan destek süresi 2014 yılına uzatılabilecek.

 


 

 

var ilgiliLinkler = document.getElementById(“divAdnetKeyword”).getElementsByTagName(“a”);
var toplamLinkSayisi = ilgiliLinkler.length;
for(var i=0; i

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Bilgisayarınız 2 saatte bir kapanacak için yorumlar kapalı  comments 
formats

Internet Explorer 6’nın cenazesi kaldırılıyor!

Tarih 26 Şubat 2010 yazar içinde Haber

Amerikalı bir web tasarım şirketi, Internet Explorer 6 için cenaze töreni düzenleyeceğini açıkladı.

Aslında bu tasarım firması yas filan tutmuyor, tam aksine içten içe bayram ediyor. Proje sonlarında CSS ve JavaScript‘lerin IE6 uyumluluğu için çalışmaktan bıktıklarını dile getiren çalışanlar, bu cenaze töreniyle birlikte aslında “Öldü de kurtulduk” şeklinde kendilerine geliyorlar.

Törende “Internet
Explorer 6, 8 yıllık internet sakini, Google’da geçirdiği bir iş
kazasında yaralanarak,1 Mart 2010’da Kaliforniya’da öldü. Ailesi ve
dostlarının IE6 olarak tanıdığı Internet Explorer 6, Internet Explorer
7 isimli bir oğul ve Internet Explorer 8 isimli bir kız torun dünyada bıraktı
” denilecek.

1 Mart tarihi Google’ın Google Docs için IE6 desteğini keseceği tarihi gösteriyor.

 

Kaynak  www.chip.com.tr

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Internet Explorer 6’nın cenazesi kaldırılıyor! için yorumlar kapalı  comments 
formats

Windows xp ,2000 desteği bitiyor

Tarih 26 Şubat 2010 yazar içinde Haber

Windows Server 2000, Windows 2000 Professional ve Windows XP Service Pack 2 işletim sistemlerini kullananlara verilen destek 1 Temmuz 2010 itibarıyla sona eriyor.
         Microsoft, kullanım süresi 1 martta dolan Windows 7 RC’yi kullananları uyardı. Windows 7 RC ile çalışan bilgisayarlar 1 marttan itibaren artık 2 saatte bir sistemi yeniden başlatacak.
         Ekim ayında pazara sunulan Windows 7 işletim sisteminin piyasaya çıkmadan önceki son deneme sürümü Release Candidate (RC) için kullanıcılara tanınan süre 1 martta doluyor. Microsoft, Windows 7 RC kullanıcılarının sıkıntı yaşamaması için tam sürüm işletim sistemine geçmelerini öneriyor.
         Öte yandan Microsoft;un bazı eski işletim sistemi sürümleri için kullanıcılara tanınan yasal destek süreleri de zaman aşımına uğruyor: Windows Server 2000, Windows 2000 Professional ve Windows XP Service Pack 2 işletim sistemlerini kullananlara verilen destek ise Temmuz 2010 itibarıyla sona erecek.
         Bu tarihten itibaren söz konusu işletim sistemleri için güncellemeler ve güvenlik yamaları gibi destekler kesilmiş olacak. Buna karşılık Microsoft tarihinin en uzun süre desteklenen işletim sistemi olan Windows XP SP 2 kullanıcılarının Windows XP Service Pack 3;e yükseltmeleri durumunda kendilerine tanınan destek süresi 2014 yılına uzatılabilecek.


kaynak www.milliyet.com.tr

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Windows xp ,2000 desteği bitiyor için yorumlar kapalı  comments 
formats

Sanallaştırmada yeni rakip – Red Hat Enterprise Virtualization

Tarih 26 Şubat 2010 yazar içinde Haber

Red Hat de sanallaştırmaya el attı. Server ve Desktop sanallaştırma için kullanılabilecek ürünleri ile ilgili aşağıdaki linkten bilgi alabilirsiniz.

 

http://www.redhat.com/virtualization/rhev/

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Sanallaştırmada yeni rakip – Red Hat Enterprise Virtualization için yorumlar kapalı  comments 
formats

Levanodan Rüya Notabook

Tarih 26 Şubat 2010 yazar içinde Haber


 


Lenovo’dan Rüya Gibi Notebook 25 Şubat 2010 22:26 Çinli dünya devi Lenovo, öyle bir dizüstü bilgisayar üretti ki; üstün masaüstü sistemlere bile kolayca meydan okuyacak seviyede.Çinli üretici Lenovo, dizüstü bilgisayar pazarının en iddialı oyuncularından biri konumunda. Lenovo, kendi ününe yaraşır, masaüstü sistemlere kafa tutacak, en iddialı oyunları bile kolayca çalıştırabilecek bir dizüstü bilgisayar üreterek ününe layık olduğunu kanıtladı.2 GHz Intel dört çekirdek işlemci, 2 GB Nvidia Quadro FX 3800 grafik yongası, 17 inçlik ekran, 10 inçlik sürgülü ek ekran, 500 GB sabit disk ve en önemlisi 16 GB bellek, Lenovo modeli Thinkpad W701’in silahları arasında. 2199 ve 3799 dolar arasında değişen model fiyatları ise, cep yakan boyutta.


Kaynak www.shiftdelete.net

 
 Share on Facebook Share on Twitter Share on Reddit Share on LinkedIn
Levanodan Rüya Notabook için yorumlar kapalı  comments 
© Hakan Uzuner
credit